ARAÇ LİSANS SORGULAMA
Araçların durumlarına göre oda ya da çeşitli federasyonlardan lisans çıkartılmaktadır. Bu lisanslar sayesinde araçlar ile ilgili işlemler remsi bir şekilde yapılabilir. Lisanssız bir şekilde yapılan işlemlerde izin olmadığından dolayı sorun yaşanabilmektedir. Araç lisans konusunda izlenmesi gereken prosedürler, lisans alınacak kurum web sayfasında detaylı olarak paylaşılmaktadır. Böylece kişiler izleyeceği yolu öğrendiğinden dolayı sorun yaşanmadan, kolay bir şekidle lisans için başvuru yapabilir ve ardından lisansına sahip olabilir.

Türkiye’de araç lisansları ile ilgili en yoğn kurum Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’dur. Federasyon tarafından yarışa katılacak tüm araçlara özel lisans çıkartılmaktaır. Lisans olmadan, kayıtszı bir şekidle yarışlara katılmak mümkün olmadığı gibi aynı zamanda yasaktır. Bu bakımdan kişilerin resmi olarak, lisanslı bir şekilde araçları ile yarışabilmesi için ilk olarak resmi evraklarını tamamlaması gerkir. Bu doğrultuda Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu resmi sitesi ziyaret edilmelidir. Siteye giriş yapan kişiler aşağıdaki gibi bir ekranı görecektir.

1

Bu ekran üzerinde kişilerin araçlarına lisans alması için hangi evrakları toplaması gerektiği yer alır. Böylece kişiler kolay bir şekilde istenen belgeleri toplayarak işlemlerini tamamlayabilir. Fakat buna karşın online olarak gerek Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu gerk diğer kurumlarda herhangi bir araç lisans sorgualm himzeti bulunmamaktadır. Bu nedenle alınan lisansın detaylarının görüntülenmesi için herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Bu konuda kişilerin direk kurum ile iletşime geçerek lisans hakkında bilgi alması gerekecektri.

Araç lisans ile ilgili diğer bir zorunlu durum ise taşımacyılık ve yolcu taşıyan kişiler için geçerlidir. Bu tür araçlar için lisans alınması zorunlu olurken, kişiler lisans aldıktan sonra faaliyetlerini yürütebilecektir.

ARAÇ LİSANS BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*