ARAÇ HASAR ANALİZİKONYA-DHA KONYA-EREGLI YOL KAVSAGINDA MEYDANA GELEN TRAFIK KAZASINDA 42 EF 938 PLAKALI ARACTA BULUNAN NURI YILMAZ ILE ABDULLAH BAKDEMIR YARALANARAK KONYA NUMUNE HASTANESINDE TEDAVI ALTINA ALINDI (FOTOGRAF:ZAFER SAMANCI-DHA)

Günümüz modern teknolojisinin hızlı gelişimi ile birlikte pek çok alanda olduğu gibi otomobil dünyasında da teknoloji etkilerini en aktif şekilde gösteriyor. Özellikle sürekli yeni nesil özellikleriyle trafikteki yerini alan otomobil modellerinin bulunuyor olması, sıfırı otomobil sektöründe olduğu kadar ikinci el piyasasında da önemli etkilere yol açıyor. Son yıllarda 2. el araç alım-satım sektörünün yoğun şekilde ilgi görüyor olması sağladığı önemli kolaylıkların yanında pek çok sorun ve ihtiyacında ortaya çıkmasına yol açıyor. Bunlardan birisi de alınacak ikinci el aracın daha önce herhangi bir büyük hasar alıp-almadığı konusudur. Bunun için araç hasar analizi işlem seçeneği bulunuyor.

kaza

Araç Hasar Analizi Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alımları sırasında kaliteli ve derinlemesine bir hasar analizi yapılması gerekiyor. Bunun için Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na bağlı hizmet veren Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SGBM) hizmet veriyor. SGBM üzerinden vatandaşlar için açılan sorgulama ekranını kullanarak aracın daha önce herhangi bir kazasının ve bu kazalardan kaynaklı almış olduğu bir hasarın bulunup, bulunmadığını öğrenebilmek mümkün oluyor. Trafik kazalarının ayrıntılı olarak kayıt altına alındığı ‘Kaza Tespit Tutanağı’ SGBM web sayfasından kolay bir şekilde görüntülenebiliyor.

Araç hasar analizi uygulaması için SGBM’ nin web sayfasında bulunan ‘Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama’ ekranından gerçekleştirilebiliyor. Bu sorgulama ekranında girilmesi gereken bilgiler ise;

*Plaka ve Sigortalı T.C. kimlik no ile sorgulama
*Plaka ve Sigortalı Vergi kimlik no ile sorgulama
*Plaka ve Sürücü T.C. kimlik no ile sorgulama

olarak sıralanıyor. Bu sorgulama seçeneklerinden herhangi birisi kullanılarak araç hasar analizi online olarak yapılabiliyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*