ARAÇ DEVİR SORGULAMA
Araçların satış işlemlerinde devir noter üzerinden gerçekleştirilir ve işlemlerin onaylanması sonrasındaki araç üzerindeki tüm haklar aracın devir edildiği kişi üzerinde geçmektedir. Araç devir işlemlerinde belirli resmi işlem ücretleri ödenmelidir. Bu işlemler dışında kişiler araç değeri üzerinden anlaşarak aradaki ticari gerçekleştirmektedir. Araçların devirlerine dair bilgi alınmasında online hizmetler kullanılamamaktadır. Bu nedenle herhangi bir şekilde araç devir sorgulama yapılması söz konusu değildir. Araç devir sorgulama işlemlerinde kişilerin kolay bir şekilde bilgi alabilmesi mümkün olmasa da resmi kayıtlarda araçların devirleri ile ilgili tüm kişilerin bilgileri yer alır. Bu açıdan resmi olarak adli olaya karışıldığında araçların bu tür bilgilerine erişim kolay bir şekilde gerçekleşir.

Araç devir sorgulama dışında araçlar hakkında bilgi almak isteyenlerin resmi olarak kullanıma sunulan araç sorgulama hizmetlerini kullanması gerekir. Araç sorgulamada en çok tercih edilen sistem e devlet üzerinden sunulan araç sorgulama hizmetidir.

E devlet aracılığı ile yapılan araç sorgulamalarda sadece plaka bilgisinin girilmesi yeterlidir. Bu açıdan plaka bilgisi bilinen tüm araçlar için e devletten yararlanılabilirsiniz.

E devlet araç sorgulama ekranı şöyledir;

arac

Bu ekranda kişilerin araç plakasını gireceği alan belirlenmiştir ve bu bölüme aralarında boşluk bırakmadan tüm plaka bilgisi girilmelidir. Bilgisi girilen plaka için sistem tarafından sorgulama yapılarak sonuçlar ekranda yayınlanır. Yayınlanan bilgiler araçların ruhsat bilgilerini içermektedir. Araçlarda herhangi bir rehin durumunun olup olmadığı, araçların resmi olarak çalıntı kaydına sahip olup olmadığı gibi tüm detaylar tek bir uygulama ile görülebilir. Bu açıdan aşağıda bir örneği bulunan sorgulama sonuç sayfasını inceleyerek sizler de istediğiniz araç için benzer sorgulamalar yaparak bilgi alabilirsiniz. Sunulan hizmetler tamamen ücretsizdir ve bu açıdan kişiler herhangi bir bedel ödemeden işlemlerini yapabilir.

ARAÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*