ARAÇ CEZA SORGULAMA
Dijital hizmetler yaşamı kolaylaştırıyor ve pek çok konuda hızlı, interaktif bilgi alım imkanı sunuyor. Devlet kurumları da günümüzün modern teknolojisine başarılı şekilde uyum sağlarken resmi statüde işlem ve sorgulamalar için internet kolaylığını getiriyor. Günümüzde pek çok resmi işlem internetten dakikalar içerisinde yapılabiliyor. Bu işlemler arasında da her araç sahibi için en sık karşılaşılan sorunlardan birisi olan araç cezası da yer alıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın online araç ceza sorgulama hizmeti ile artık araç cezalarına ilişkin güncel bilgi alımını internet kolaylığında gerçekleştirebilmek mümkün oluyor.

Türkiye’de sanal devlet hizmetleri kapsamında geliştirilen sanal devlet portalı e-devlet sisteminde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı hizmetlerinden birisi olan araç ceza sorgulama hizmeti sayesinde işlem yetkisinin bulunduğu firmalar için, 2918 ve 4925 sayılı kanunlar çerçevesinde verilen cezalara ilişkin ayrıntılı bilgileri öğrenebilmek mümkündür.

Araç Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemindeki araç ceza sorgulama hizmet sayfasında birkaç dakika içerisinde ceza ayrıntılarını en güncel haliyle görüntülemek mümkündür. Ancak e-devlet sisteminde yapılacak her işlem için kişisel bilgilerin güvenliği yönünden kimlik doğrulaması yapılması gerektiğinden bakanlığın bu dijital hizmetinden faydalanabilmek içinde e-devlet giriş yapılması gerekiyor. Aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi TC kimlik numarası ve edevlet şifresini girerek sisteme girmiş olursunuz.

kimlik dogrulama

E devlet girişi yaptıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü menüsünden araç plakasına yazılan ceza sorgulama başlığını bularak araç ceza sorgulama işlemine devam edebilirsiniz. Araç plakasına yazılan ceza sorgulama sekmesini tıklayınız.

arac plakasına yazılan ceza sorgulama

Araç plakasına yazılan ceza sayfasını seçtiğinizde plakanıza ait kesilmiş ve sisteme yansımız tüm trafik cezaları ekranda gösterilecektir. Aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi eğer aracınıza ait cezalar varsa listelenecektir. Herhangi bir ceza bilgisi yoksa sistem durumla ilgili araç plasına ait herhangi bir ceza bulunamamıştır uyarı verecektir.

arac plakasına yazılan ceza sorgulama 2


5 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*