ARAÇ BAKIMI KAÇ KİLOMETREDE BİR YAPILMALIDIR?




Araçların yaptığı kilometre sonrasında periyodik olarak bakımlarının yaptırılması gerekmektedir. Yapılan kilometre sonunda araçtaki yağ gibi gereksinimlerin azalmasının yanı sıra pek çok donanımda da aşınma meydana gelebilmektedir.

Güvenli bir sürüş adına aracın belli kilometre sonrasında kontrol edilmesi ve kontrolde mevcut sorunların giderilmesi gerekir. Kişilerin araçların dizel ya da benzinli olmasına bağlı olarak bakım süreleri de değişkenlik göstermektedir. Araç bakımı özellikle aracı kilometresine göre belirlenmesidir ve bu dikkat edilmesi gereken bir detaydır.

Araçlar için standart kontrol süresi dizel araçlarda 10 ile 15 bin kilometre arasında olurken benzinli araçlarda bu sınır 9 bin kilometreye kadar düşmektedir. Bu bakımdan araçların kullanım alanına ve kilometreye göre bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Aracını şehir içinde kullanan kişiler bu konuda daha sık aralıkları tercih etmeli ve araçlarına bakım yaptırmalıdır. Bir aracın sürekli dur kalk yapması pek çok aksamının aksamasına neden olabilmektedir. Araç bakımında kilometre üzerinden bakım yaptırması pek çok sürücünün es geçtiği bir durumdur.

Aracın sadece arızalandığında bakımı yapılmamalıdır. Düzenli olarak yapılacak bakım araçta herhangi bir arızanın meydana gelmesini önleyeceği için çok daha ekonomik bir yöntem olacaktır. Kişilerin dizel ve benzinli araçların belirtilen kilometrelere göre bakıma götürülmesi ve bakım yaptırılması sayesinde araçların çok daha uzun süre kullanılması mümkün olabileceği gibi büyük arızaların da çıkması önlenecektir. Bu açıdan mutlaka araç sürücülerinin bakım konusunda ihmalde bulunmaması ve zamanında bakım yaptırması gerekmektedir.

bakim


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*