ARAÇ ALIMLAR ZORLAŞTI
E devlet üzerinden sunulan araç sorgulama hizmetinde kısıtlama yapılması bu konuda kişilerin ikinci el araç satışlarında işlemlerini yapmasını zorlaştırmıştır. Bu konuda online olarak bilgi alınamaması, kişilerin araçlar hakkında herhangi bir bilgi alamamasına neden olduğu gibi özellikle çalıntı ve haciz gibi durumlar öğrenilememektedir.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda e devlet araç sorgulama uygulamasının ikinci el sektörü için çok önemli olduğu belirtilirken, bu hizmetin kullanımdan kaldırılmasının ardından kişilerin sadece araç bakımını yaptırabilmesi ya da kaza bilgisi alabilmesi mümkün olmaktadır. Konuyla ilgili kişilerin e devlet üzerinden değil, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden bilgi alabilesi mümkündür.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan hizmetlerde kişiler araçların kaza konusundaki tüm detaylarını öğrenebilmektedir. SMS aracılığı ile sunulan hizmetlerde kişilerin cep telefonları üzerinden sorgulama yapması gerekmektedir. Sorgulama sonrasında kişiler kolay bir şekilde konuyla ilgili güncel bilgileri öğrenebilmektedir. Sizler de araç sorgulama olarak olmasa da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden araçlar için sorgulama yaparak en azından kaza bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Her bir sorgulama 5 TL ile ücretlendirildiği gibi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi işlemlerinde sadece araç plakası yeterli olmaktadır. Araç plakası üzerinden yapılan sorgulamalarda kişilerin bilgi alabilmesi, mümkün alabilmektedir. E devlet üzerinden sadece kişilerin kendi araçları için sorgulama yapabilmesi mümkündür. Bu bakımdan e devlet üyelik giriş sonrasında aynı şekilde kişilerin kendi araçları hakkında bilgi alabilmesi mümkündür.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*