ARAÇ ALIM SATIM VERGİSİ
Ticari kaydı olmayan ve araç alım satım işlemleri ile ilgilenen kişilerin yıl içerisinde 2-3’ten fazla araç alım satımı yapması halinde kişilerin bu işleri ticari olarak yaptığı kabul edilmektedir. Bu tür durumlarda da kişilerin mutlaka gelirlerine dair ödeme yapması gerekecektir.

Araç alım satım vergisinde belirtilen kriterler dâhilinde işlem yapan kişilerin araç alım satım vergisi ödemesi zorunludur. Kişiler bu tür işlemlerini kayıt dışı yapabileceği gibi işlemlerin tespit edilmesi halinde bu konuda cezai işlemler uygulanır. Bu nedenle kişilerin araç alım ve satım işlemlerini resmi prosedürlere uygun bir şekilde yapması gerekir. Bu konuda bilgi almak isteyenler ise resmi mevzuatları inceleyerek prosedürleri tam olarak inceleyebilir ve bu doğrultuda işlemlerini yürütebilir. Araçlar için ödenecek vergi sadece alım satım vergisi ile sınırlı değildir. Tüm araçlar için ödenmesi zorunlu olan motorlu taşıtlar vergisi de bulunur. Motorlu taşıtlar vergisi için online olarak bilgi alınabilir ve ödeme yapılabilir.

Motorlu taşıtlar vergisi ödeme işlemlerinde kişilerin il olarak GİB internet vergi dairesine g iriş yapması gerekir. Giriş yapıldıktan sonra sistem tarafından kişilerin herhangi bir borcu olup olmadığı çıkartılır. Fakat bunun için ilk olarak sistemdeki sorgulama formlarının kullanılması gerekir. Form ise şöyledir;

mtv-sorgulama

Formun doldurulması sonrasında ise açılan ekranda motorlu taşıtlar vergisi seçeneği seçilmelidir. Bu bölümün görüntüsü ise şöyledir;

vergi sorgu ekrani

Tüm bu seçimlerin yapılmasının ardından ise aracın ödenmeyen tüm vergileri ekranda görülür. Böylece kişiler ödeme yaparak, kolay bir şekilde vergi ile ilgili işlemlerini tamamlayabilir. Sizler de araçların MTV durumu için aşağıdaki bağlantıdan yararlanabilirsiniz. Yapılacak işlemler ücretsiz olduğu gibi tüm araç sahipleri için kullanılabilir durumdadır.

ARAÇ MTV SORGUALMA İÇİN TIKLAYINIZ


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*