ARABANIZDA YAPABİLECEĞİNİZ PRATİK KONTROLLER
Araç sahibi olan kişilerin araçlarında basit pratik bakımları yapması araçta meydana gelecek pek çok arızanın önlenmesini sağlayacaktır. Bu bakımdan araç sahiplerinin basit bakımlar hakkında bilgi alması ve düzenli olarak bu bakımları araçlarında yapması avantajıdır.

Araçlarda yapılacak en önemli kontrollerden bir tanesi akünü kontrol edilmesidir. Akünün kutup başlarında oksitlenme olabileceği gibi bu oksitler zaman içerisinde akünün ve aracın zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle akünün kutup başlarının kontrol edilerek olası bir oksitlenme halinde de temizlenmesi daha uzun ömürlü akü kullanımı sağlayacaktır .

Araçlarda bir diğer dikkat edilmesi gereken detay da motor soğutma suyunun kontrol edilmiştir. Özellikle yaz aylarına girildiğinde motor soğutma suyunun çok çabuk buharlaşması ve suyun bitmesi araçlarda özellikle motorun yanmasına yol açmaktadır. Bu nedenle suyun sürekli kontrol edilerek gerekli görüldüğü zamanlarda da takviye edilmesi oldukça önemlidir.

Araçların sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi ve motorun hasar görmemesi için motor yağının da minimum seviyelerde olması gerekmektedir. Araçlarda minimum seviyenin altına inilmesi halinde motorun çalışması zorlaşacağı gibi kitlenmesine de yol açabilecektir. Motoru kitlenmesi tamir gerektirdiği gibi yüksek ücretlerle de mal olacaktır Ayrıca motorun performansında ciddi bir şekilde bu durumlarda zarar görmektedir.

Özellikle ana yollarda güvenli bir şekilde sürüş sağlanması için araçların cam silecek suyunun da yeterli seviyede olması gerekmektedir. Yolda istenmeyen bir durum oluştuğunda araçların özellikle hızlı gidilirken temizlenebilmesi için cam suyunun olması önemlidir.

araba


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*